Windows 7 Home Basic Tema Değiştirme

Windows 7 de tema, pencere rengi değiştirme çok kolaydır. Ama Windows 7 nin Home Basic sürümünde bu işlemler biraz farklı. Daha önce iki kez karşıma çıktığı ve ilkinde beni biraz zorladığı için bu yazıyı yazmak istedim. Bir Bilgisayar öğretmeni olarak tema veya renk düzeni değiştirme çok zor olmamalı tabi de alışılan menüleri diğer sürümlerde görememek gıcık oluyor açıkçası.

Windows 7 de masaüstüne sağ tıklayıp Kişiselleştir dediğimizde tüm görünüm ayarlarını yapabiliyoruz. Fakat Home Basic sürümünde çoğu özelliğin kırpılmış olduğu gibi masaüstü/sağ tıkla menüsünde Kişiselleştir bölümü de yok. Peki tema ayarlarını nasıl yapacağız. Aslında bu işlem tema değiştirme değilde pencerelerin renk düzenini değiştirme işlemi. Bazı kaynaklarda Kayıt defteri ayarlarıyla, bazı kaynaklarda ise yardımcı programlarla bu işi yapacağımızı yazıyor. Fakat aslında bu işlem çok basitmiş ve elimizin altındaymış. Fakat benimde ilk anlarda yaptığım gibi zor olanlara yöneliyoruz. Yapacağımız işlem şu. Başlat/Ara bölümüne Renk Düzeni yazıyoruz ve Çıkan Renk Düzenini değiştir seçeneğinden aşağıdaki resimdeki gibi tema ayarlarını yapıyoruz. Yani bu işlem için bir pencere var zaten Home Basic te. Bu pencereye Denetim Masası/Görünüm ayarlarından da ulaşılabilir.


Home basic kullananların sayısı belki az. Ama bu konu hakkında size gelen sorular çıkabilir. Home Basic kullanan bir arkadaşımın teması klasik tema olmuş birden ve bu işlemleri yapmak zorunda kaldım bende.

Aero özelliğini yani pencerelerin şeffaflık özelliğini açmak için ise şu linkteki programı da kullanabilirsiniz.

Bu işlemden sonra size de tavsiyemdir. Windows 7 deki Başlat/Ara bölümünü herşey için kullanabilirsiniz. İşleri oldukça hızlandırıyor.

Basit bir konu gibi görünse de bizi gereksiz yere uğraştıracak bir durum. Bari siz uğraşmayın demi:)Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Web-Grafik Tasarım ve programlama meraklısı.


24 thoughts on “Windows 7 Home Basic Tema Değiştirme

 1. Elif Güler

  Teşekkürler Bende windows 7 home basic kullanıyorum ama temayı degiştiremiyordum . sırf bu yüzden başka sürüm kullancaktım :) ama gerek kalmadı artık demekki bi çözüm yolu varmış tekrardan teşekkür ederim :)

 2. ege

  teşekkürler bende elif hanım gibi bu konuda müzdariptim.böyle küçük detaylar saatlerce uğraştırıyor işte insanı.

 3. ibrahim

  bende çok uğraşıyordum bir türlü deyiştiremiyordum temayı googleen araştırm dedim, karşıma sizin site çikti ve işe yaradi allah razı olsun paylaşımın için saol teşekkürler.

 4. muharrem

  windows 7 home basic te eski ve yeni oyunlar dahil bir sıkıntı veriri mi oyun açmama gibi sorunlar varmıdır

 5. Engin

  ya ben bunları denedim fakat sadece renk değişti tema değişmedi windows xp klasic temasının renk değiştirilmişleri çıktı benim aradığım farklı temalar

 6. burak

  Kardes Tesekkürler sayendeTemayı değiştirdim. Cok Aradım ama bulamadım Bence Home basic bu kadar zor olmamalıydı Teşekkürler . :D:D:D

 7. Mert

  Arkadaşlar bilmeyen olabilir diye söylüyorum eğer Windowsunuz orjinalse uyguladığınız bu yöntemle orjinalliğini kaybeder yani sahte windowsa döner.

 8. memet

  teşekkürler arkadaşım koca internette bu proplem ile ilgili düzgün bir yazı yok senin ellerin sağlık

 9. Emel

  Önceden ben de Windows 7 standard temasını kullanıyordum. Bir gün bilgisayarımı açtığımda temanın Windows klasik’e döndüğünü fark ettim. Halbuki ben değiştirmedim. Ayrıca şu an standard tema da yok, silinmiş. Tekrardan nasıl yükleyebilirim?

 10. güney

  çok güzel anlatmışsın ancak bana facebook adresini verirmisin yada irtibata geçermisin bende çıkmıyor da

 11. Berat

  Abi Lütfen cevap Ver Ço könemli Bilgisayarım Windows7 HomeBasic’di şimd Teması Flan WindowsXP olmuş :(((((8((

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir